gr.1 Jeżyki

PŁACZ DZIECKA PRZY ROZSTANIU

• jest to naturalna zdrowa reakcja dziecka na nową sytuację

• dajemy wszyscy (rodzice i opiekunowie) przyzwolenie na taki sposób okazywania lęku i smutku – wkrótce minie bezpowrotnie

• trzylatek, który płacze, za chwilę śmieje się i dobrze się bawi – to charakterystyczna dla wieku krótkotrwałość emocji i labilność (chwiejność emocjonalna, łatwe przechodzenie do stanów skrajnych emocjonalnie, szybkie i częste zmiany emocji)

• dziecko wyczuwa niepokój rodzica – dlatego też rodzic musi być spokojny i nie okazywać swoich emocji i niepokoju – maluchowi będzie znacznie łatwiej

• jeśli obiecujemy dziecku np.: wcześniejsze odebranie z przedszkola (lub cokolwiek innego związanego z jego osobą) zawsze dotrzymujemy słowa  - to łagodzi nie tylko niepokój i strach – czyni nas w oczach dziecka wiarygodnym i odpowiedzialnym.

RADY DLA RODZICÓW

• Nie przeciągaj pożegnania w szatni; pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je i wyjdź

• Nie zabieraj dziecka do domu kiedy płacze przy rozstaniu; jeśli zrobisz to choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić

• Nie obiecuj: ,,jeśli pójdziesz do przedszkola, to coś dostaniesz”; kiedy będziesz odbierać dziecko możesz mu dać maleńki prezencik, ale nie może to być forma przekupywania

• Kontroluj się co mówisz. Zamiast: ,,już możemy wracać do domu”, powiedz: ,,teraz możemy iść do domu”. To niby niewielka różnica, a jednak pierwsze zdanie ma negatywny wydźwięk

• Nie wymuszaj na dziecku, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało, co wydarzyło się w przedszkolu, to powoduje niepotrzebny stres

• jeśli dziecko przy pożegnaniu płacze, postaraj się, żeby przez kilka dni odprowadzał je do przedszkola Tato, rozstania z Tatą są mniej bolesne

• Pamiętaj: żegnaj i witaj swoje dziecko zawsze uśmiechem.

ZASADA TRZECH MINUT

Istnieje taka ważna zasada – zasada trzech minut.działa zarówno dla małżonków, jak i dla dzieci. Kiedy rodzice w rodzinie zaczynają stosować tą zasadę, to zauważają, że ich relacje zmieniają się znacznie na lepsze. Reguła pierwszych trzech minut polega na tym, aby zawsze spotkać dziecko z tak wielka radością, jakby się spotkało przyjaciela, którego nie widzieliśmy przez wiele lat. I nie ma znaczenia, czy wróciliśmy ze sklepu, czy z pracy do domu. Zwykle wszystko, czym dziecko chce się z nami podzielić ,,rozdaje” w pierwszych minutach spotkania. To właśnie na tym polega cała ważność reguły, aby nie przegapić tego czasu. Przychodząc po dziecko natychmiast zwracaj na niego uwagę. masz kilka minut, by usiąść obok niego, zapytać o jego dzień i wysłuchać.

WAŻNE NIE ILOŚĆ CZASU ALE EMOCJONALNA BLISKOŚĆ!

Czasem kilka minut rozmowy ,,od serca” oznacza wiele więcej dla dziecka niż cały dzień spędzony z tobą. Fakt, iż zawsze jesteśmy zmartwieni i zabiegani nie sprawi, że nasze dzieci będą szczęśliwe, nawet jeśli wierzymy, że robimy to dla nich.

Dla rodziców i dzieci wyrażenie ,,czas razem” ma inne znaczenie. Dla dorosłych wystarczy, że dzieci bawią się tuż obok nich, kiedy robią coś w domu lub idą razem do sklepu. Ale dla dzieci pojęcie ,,czas razem” polega na spoglądaniu oko w oko, kiedy rodzice siedzą obok nich, odkładają na bok telefony, eliminują myśli o setkach swoich problemów i absolutnie nie są rozpraszani przez inne postronne rzeczy. Oczywiście rodzice nie zawsze mają czas na wspólną zabawę ze swoimi dziećmi, ale w takich krótkich chwilach należy robić tylko to, czego chce dziecko. Nie oferuj mu swoich opcji na wolny czas. Czas jest przemijający i ani się nie obejrzysz jak twoi synowie i córki dojrzeją, więc nie trać czasu i buduj z nimi zaufanie już teraz. Niech zasada ,,trzech minut” będzie dla ciebie przydatna.