Kącik rodzica

Kącik Rodzica

gr.5 Tygryski

Co zrobić, by dziecko czuło się bezpiecznie podczas epidemii?

Dzieci reagują na to, jak sytuację postrzegają dorośli. Kiedy rodzice i opiekunowie mówią o sytuacji spokojnie, mogą zapewnić swoim dzieciom najlepsze wsparcie.

Nie wszystkie dzieci reagują na stres w ten sam sposób. Niektóre nietypowe zmiany, na które należy zwrócić uwagę u dzieci:

- Nadmierny płacz i rozdrażnienie

- Nadmierne zmartwienie lub smutek

- Niezdrowe nawyki żywieniowe (objadanie się, brak apetytu) lub senność

- Drażliwość i „odgrywanie” dziwnych zachowań

- Trudności z uwagą i koncentracją

- Niewyjaśnione bóle głowy lub ciała

Rzeczy, które możesz zrobić, aby wesprzeć swoje dziecko:

- Nie udawaj, że nic się nie dzieje, dziecko widzi Twoje podenerwowanie. Poświęć trochę czasu na rozmowę z dzieckiem na temat sytuacji. Odpowiedz na pytania i podziel się faktami w sposób odpowiedni do wieku dziecka. Wytłumacz mu, czemu przez najbliższe dni nie pójdzie do szkoły czy przedszkola, czemu nie może spotkać dziadków i kolegów.

- Zapewnij swoje dziecko, że jest bezpieczne. Daj mu poczuć, że nie ma niczego złego w tym, jeśli czuje się zdenerwowane. Pokaż mu, jak radzić sobie z emocjami.

- Ogranicz dziecku możliwość oglądania wiadomości czy czytania informacji w Internecie na temat koronawirusa. Dzieci mogą źle interpretować to, co słyszą i mogą się bać czegoś, czego nie rozumieją.

- Zaplanuj dzień, godziny posiłków, czas na naukę i zabawę. Utrzymanie stałego rytmu dnia pomoże dziecku w codziennym funkcjonowaniu teraz i na przyszłość, gdy przyjdzie czas powrotu do przedszkola czy szkoły.

- Bądź wzorem do naśladowania; rób przerwy w pracy, śpij dużo, ćwicz i odżywiaj się prawidłowo.

- Zaplanuj dziecku czas w domu: zachęć je do czytania, grania w gry planszowe, nie pozwól by siedziały cały czas przed telewizorem lub w Internecie; zaproponuj jakąś wspólną gimnastykę, włącz dziecko w prace domowe, żeby miało okazję się zmęczyć.

źródło: pacjent.gov.pl

Zachęcam również do zapoznania się z bajkami o koronawirusie.

Być może pozwoli to dzieciom zrozumieć problem i choć trochę oswoić się z sytuacją.

Pod spodem znajdziecie Państwo linki do dwóch bezpłatnych publikacji

Zabawy z językiem angielskim

"Touch something....red."

Potrzebne będą:nagranie dowolnej muzyki bądź instrument (bębenek, tamburyn itp.), pokój z przedmiotami w różnych kolorach.Dziecko  podskakuje,  tańczy  lub  biega  po  dywanie  w  rytm  słyszanej  muzyki.  Na przerwę  w  muzyce  zadaniem  dziecka  jest  dotknięcie  przedmiotu  we  wskazanym kolorze:

„Touch something blue/red/orange ect."

Zabawę  można  wykorzystać  również  do  utrwalanianazw  przedmiotów,  zabawek, które dzieci mają w swoich pokojach.